Simor András a válság tanulságáról
A kiszámítható üzleti környezethez a jegybank az árstabilitás elérésével és fenntartásával tud hozzájárulni – írja a HVG e heti számában Simor András, az MNB elnöke.
A kiszámítható üzleti környezethez a jegybank az árstabilitás elérésével és fenntartásával tud hozzájárulni – írja a HVG e heti számában Simor András, az MNB elnöke.
A monetáris tanács előtt a 6,5 százalékos alapkamat tartására, valamint 0,25 százalékos csökkentésére vonatkozó javaslat volt, a szűk többség a csökkentésre szavazott, így az alapkamat 6,25 százalékra módosult - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke kedden Budapesten, sajtótájékoztatón.
Nem csak a részben magántulajdonban lévő vállalatok minősített adataiba nyerhet betekintést a kormány egy nemrég benyújtott törvénymódosító javaslat szerint, hanem a Magyar Nemzeti Bank üzleti titkait is megismerheti a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) - közölte a Népszabadság.
Alapvetően nem a forráshiány gátolja a bankrendszert a hitelezésben, hanem a hitelezési és kockázatvállalási hajlandóság. Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint kelet-európai összehasonlításban egyáltalán nem magas a külföldi tulajdon aránya a magyar bankrendszerben. A kereskedelmi bankoktól történő állami elvonást viszont csökkenteni kell, a versenyt és a fogyasztóvédelmet pedig erősíteni szükséges. A bankrendszer portfóliójának minősége viszont tovább fog romlani a következő időkben.
A célszintet jelentősen meghaladó inflációt sem tartják a további kamatcsökkentések akadályának a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának enyhítésre hajló külsős tagjai, ám az MNB vezetése nem ért egyet ezzel az állásponttal - közölték budapesti megbeszéléseik tapasztalatait összegző szerdai beszámolójukban az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport felzárkózó piacokra szakosodott elemzői.
Fideszes közgazdászokkal és bankárokkal latolgatott esélyt az Origo. A kérdés az volt, ki lehet a fél év múlva leköszönő MNB-elnök utódja.
Varga Mihály hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter, Simor András jegybankelnök valamint Pleschinger Gyula, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára is részt vesz a héten a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank éves közgyűlésén, Tokióban.
A héten nyilvánvalóvá vált, hogy a kormány átvette az irányítást a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsában, miután a tanácstagok többsége az inflációs folyamatok ellenére kamatcsökkentésre szavazott. A közgazdászok éves seregszemléjén a gazdaságpolitikai fordulat szükségességéről beszéltek, a Mol ellen pedig újra támadást intéztek horvát politikusok az INA-ban betöltött vezető szerepe miatt. Az Európai Unió déli perifériáján újabb megszorításokat hirdettek: a kézenfekvő válasz, a tüntetés sem maradt el. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
A magyar gazdaság már alig képes a növekedésre. A kormánynak javítania kellene a kiszámíthatóságon, és a szabályozási környezetnek legalább valamennyire stabilnak kellene lennie – mondta Simor András Egerben. A jegybankelnök szerint a monetáris tanácsnak is kiszámíthatónak kellene lennie.
A Gazdasági és informatikai bizottság szerdai ülésén a 2008-as IMF-megállapodás és körülményei kerültek terítékre. Az ülésre meghívták Simor András jegybankelnököt, Veres János volt pénzügyminisztert is, akik elmentek. Viszont Mesterházy Attila MSZP-elnök, Töröcskei István, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója és Domokos László, az ÁSZ elnöke nem vesz részt az ülésen.
A monetáris tanácsban a kormányzati akaratot képviselő tagok elérték, hogy az MNB nyolc hónap után kamatot vágjon – a 25 bázispontos csökkentés hatására drasztikusan, több mint egy százalékkal meggyengült a forint. További rossz hír, hogy a Dunaferr az idén 800 dolgozóját küldi el, de rövidesen talán a magyar acélgyártás is lehúzza a rolót. És az sem biztos, hogy jó, hogy Orbán Viktor az E.ON „visszavételével” hergelte a piacot. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.